Jak przygotować się do ciąży ?

Kiedy poczujesz potrzebę posiadania pierwszego czy tez kolejnego dziecka , zadbaj o zdrowie swoje i partnera przynajmniej kilka miesięcy przed planowaną ciążą. Niezmiernie duży wpływ, na zdrowie przyszłego dziecka , ma stan zdrowia obojga rodziców w momencie poczęcia. Im lepsza forma partnerów tym mniejsze ryzyko samoistnego poronienia w początkowej fazie ciąży.

Swoje przygotowania zacznij możliwie jak najwcześniej , nawet rok przed planowanym terminem poczęcia.  Przede wszystkim spożywaj zdrowo skomponowane posiłki, wrzuć na luz i ogranicz stres, zapewnij sobie ruch na świeżym powietrzu, a także czas na wypoczynek. Zregenerowany i pełny sił organizm będzie idealnym miejscem na rozwój nowego życia.

A teraz bardziej szczegółowo. 

Wyeliminuj używki takie jak :

Kawa, mocna herbata – zawierają kofeinę która negatywnie wpływa na układ rozrodczy. Picie napojów zawierających kofeinę w dużych ilościach powoduje wypłukanie z organizmu witamin, które w okresie przygotowań są bardzo potrzebne a także   przyczynia się do zmniejszenia płodności u kobiet

Papierosy – nikotyna zawarta w papierosach prowadzi do problemow z płodnością, może powodować pogorszenie stanu zdrowia jajowodów, szyjki macicy i uszkadzać komórki jajowe. Palenie papierosów przez mężczyzn również odbija się na sprawności produkowanych plemników. Połączenie się komórki jajowej z nie do końca sprawnym plemnikiem może mieć niekorzystny wpływ na rozwój dziecka.

Alkohol – osłabia układ odpornościowy, niekorzystnie wpływa na komórki jajowe i męskie nasienie. Nawet w niewielkich ilościach może być przyczyną wad genetycznych, fizycznych i psychicznych upośledzeń u potomstwa.

Narkotyki – Szczególne znaczenie dla zdrowia przyszłego dziecka ma wystrzeganie się tego typu używek. Nie ważne jest czy używamy tak zwane narkotyki miękkie czy twarde, każda ich ilość może być tragiczna w skutkach. Używki  te bardzo często powodują częściowe lub trwałe uszkodzenie ważnych organów wewnętrznych, między innymi mózgu , serca , czy też narządów płciowych powodując niejednokrotnie trwałą bezpłodność np poprzez zmniejszenie jakości i ilości produkowanych plemników , czy uszkodzenie komórek jajowych. Wzrost podatności na białaczkę oraz wszelkie wady rozwojowe  potomstwa to jedne z licznych zagrożeń przed jakimi możemy ustrzec nasze dziecko , zachowując się jak Bóg przykazał.

Tabletki antykoncepcyjne.

Jeżeli do tej pory zabezpieczałaś się używając leków antykoncepcyjnych, należy odstawić je możliwie jak najwcześniej, minimum 3 miesiące przed próbą poczęcia. Leki te przyczyniają się do wypłukiwania, niezbędnych dla prawidłowego rozwoju dziecka , witamin z grupy B , kwasu foliowego , magnezu i cynku.

Dieta

Koniec z nieregularnymi posiłkami, pospiechem i jedzeniem typu fast-food. To co jesz ma ogromne znaczenie dla dziecka. Czas na zmiany. Twoja dieta powinna być zróżnicowana , posiłki regularne , bogate w składniki odżywcze. Pamiętaj także by unikać:

  • nie świeżych produktów
  • niedogotowanego bądź surowego mięsa – istnieje ryzyko zarażenia się     toksoplazmozą
  • surowych jaj – uchronisz się przed salmonellą
  • tzw. gotowców, konserw, wzmacniaczy smaku.

Niedobór niektórych składników odżywczych tj. cynku oraz kwasów tłuszczowych może powodować niepłodność u kobiet. Dobrze skomponowana i zbilansowana dieta , na pewno nie stworzy przeszkody w staraniach o dziecko.

Kwas foliowy

To witamina z grupy B , niezbędna do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania układu nerwowego. Jej niedobór może powodować wadę cewy nerwowej u dziecka, dlatego ważne jest byś, co najmniej 3 miesiące przed planowaną ciążą, zadbała o jej prawidłowy poziom. W tym celu możesz zażywać raz dziennie 0,4 mg kwasu foliowego, bądź cały kompleks witamin dla kobiet w ciąży, które w swym składzie również zawierają 0,4 mg  tegoż kwasu.

Wizyta u ginekologa

Zanim dojdzie do zapłodnienia , warto odwiedzić zaufanego ginekologa. Lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad dotyczący osobistej i rodzinnej historii medycznej, zbada Twój ogólny stan zdrowia. Wykona cytologię, USG narządów rodnych, wykluczy obecność infekcji bądź nadżerki, oraz zleci wykonanie kilku badań:

  • morfologię krwi
  • badanie moczu
  • badanie w kierunku przeciwciał różyczki , toksoplazmozy, cytomegalii.

Rentgen

Jeżeli to możliwe unikaj robienia zdjęć rentgenowskich w czasie przygotowań do ciąży. Najbardziej podatne na działanie promieni rtg są miedzy innymi narządy płciowe  Gdy nastąpi taka konieczność , poproś żeby zabezpieczono Twój brzuch specjalną osłoną. Należy pamiętać by prześwietlenia  wykonywać tylko w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego, ponieważ będąc w jego drugiej fazie możesz już nosić w sobie zarodek, jeszcze o tym nie wiedząc.

Psychika

Twoje nastawienie psychiczne odgrywa tutaj niewiarygodnie ważną rolę. Zdarza się ze  zupełnie zdrowa kobieta stara się o dziecko, bezskutecznie , przez wiele miesięcy. Niejednokrotnie jest to przyczyna psychiki. Gdy nie uda nam się zajść w ciążę przy pierwszej czy drugiej okazji , często zaczynamy się zamartwiać , stresować że coś jest nie tak. Tracimy radość i przyjemność z seksu, myślimy  że tym razem też może się nie udać .. Stres nic tu nie pomoże , takie zachowanie często oddala nas od celu jakim jest zajście w ciąże.Pamiętaj pozytywne nastawienie jest podstawą sukcesu.

Niedowaga i otyłość

Warto wiedzieć, że oba przypadki, mogą być przyczyną problemów z poczęciem dziecka. Chorobom tym często towarzyszą zaburzenia hormonalne i brak owulacji. Zwiększają także ryzyko wystąpienia niskiej masy urodzeniowej, nadciśnienia oraz cukrzycy u potomstwa.

Uwaga !!!

Niewiele kobiet pragnących potomka robi badania tarczycy. Niestety problemy z tarczyca ma coraz więcej ludzi , zwłaszcza kobiet. Część z nas nawet nie wie że jest chora. Każda nieprawidłowość w jej funkcjonowaniu może przyczyniać się do problemów z płodnością, niedokrwistością oraz niewydolnością serca. Nieleczenie, bądź niedostosowane ich leczenie w ciąży niesie ze sobą ryzyko przedwczesnego porodu , stanu przedrzucawkowego , niskiej masy urodzeniowej, noworodkowego zespołu zaburzeń  oddechowych, zgonu wewnątrzmacicznego, obniżenia ilorazu inteligencji dziecka , przyspieszenia dojrzewania układu kostnego a także nadczynności i niedoczynności tarczycy u dziecka . Duszności , ucisk, bezsenność, nasilone pocenie się , spadek wagi,  zaparcia , biegunki często występują u chorych. Źle funkcjonujący narząd, zazwyczaj nie daje jednoznacznych objawów i nierzadko są przez nas bagatelizowane. Dlatego tak ważne jest by przed planowaną ciążą zrobić badania tarczycy.