Ciąża

Ciąża jest dla Twojego organizmu czymś zupełnie naturalnym. Mimo że masz fizyczną możliwość wydania na świat potomstwa , jest to dla Ciebie zupełnie wyjątkowy stan. Masz prawo czuć się zagubiona, rozdrażniona , podekscytowana. Być może niewiele Ci potrzebne aby huśtać się ” od płaczu do śmiechu”. Chwiejność emocjonalna spowodowana jest głębokimi zmianami hormonalnymi jakie zachodzą w Twoim ciele. Nawet będąc w wymarzonej ciąży możesz odczuwać zagubienie i napady paniki. Gdy uświadomisz sobie że to rozchwianie jest uzasadnione , poczujesz się zdecydowanie lepiej.

W ciąży naturalne również są następujące zmiany:

  • Wystąpienie lekkiego krwawienia w drugim miesiącu ciąży. Mniej więcej w okresie   w jakim wypadałaby normalnie miesiączka. Plamienie takie niejednokrotnie budzi   niepokój , gdyż automatycznie kojarzymy go z poronieniem. Niewielkie krwawienie występuje u 30 % przyszłych mam i nie powinno być powodem do zmartwień.
  • Poranne mdłości. Są kobiety które nigdy nie miały okazji dowiedzieć się co to tak naprawdę poranne mdłości. Ta część ciężarnych która doświadczyła tej wyjątkowo niemiłej dolegliwości wie ze „poranne mdłości” to jakaś ściema. Mdłości bardzo często występują o różnych porach , niejednokrotnie trwają od rana do wieczora.  Zdarza się również ze towarzyszą im wymioty. Gdy próby jedzenia kończą się zwracaniem , robi się szczególnie nieprzyjemnie. Jeżeli wymioty nasilą się na tyle, że nie będziesz wstanie nic jeść, dzień lub dwa, nie czekaj aż przejdzie a udaj się do najbliższego szpitala, najprawdopodobniej będzie potrzebna płyno-terapia. Zbagatelizowanie zbyt intensywnych wymiotów może doprowadzić do odwodnienia i niedożywienia a w efekcie odbić się na zdrowiu Twoim i Twojego maluszka.  Przypadłość ta zaczyna się ok 6 tygodnia, trwa do ok 12-14 tygodnia ciąży jest ona spowodowana szybkim wzrostem hormonów we krwi .Wzrost ten ma bezpośredni, drażniący wpływ na śluzówkę żołądka. Niezależnie jak są uciążliwe w końcu mijają.
  • Uczucie zmęczenia i senności. Powodem ich jest rosnące w Twoim brzuszku nowe życie . Twój organizm do tej pory musiał zająć się tylko Tobą , nadszedł czas gdy jest zmuszony zdecydowanie zwiększyć swoją pracę. Wszystkie organy wewnętrzne powiększają swoje zasoby i wydajność by również zająć się rosnącym dzieckiem. Kiedy czujesz potrzebę snu , nie wzbraniaj się przed tym , po prostu się prześpij. Ty i Twoje dziecko tego potrzebujecie.
  • Częste wizyty w toalecie również nie są powodem to zmartwień , o ile nie towarzyszy im ból i pieczenie. Częste oddawanie moczu jest zupełnie normalne w ciąży , spowodowane rosnącą macica. Dolegliwość ta nasilona jest głownie w pierwszym trymestrze ciąży. Po 12 tygodniu macica wzrasta do góry i zmniejsza swój nacisk na pęcherz. Przez jakiś czas możesz czuć poprawę , lecz pod koniec ciąży, opadający brzuch znów spowoduje wzmożone wizyty w toalecie.

Tak jak pisałam ciąża jest stanem wyjątkowym. Wyjątkowym nie tylko ze względu na Twoje odmienne samopoczucie  i fakt że zostaniesz mamą, lecz także dlatego że w Twoim organizmie następuje szereg zmian. Twoje ciało w tym czasie wykonuje niesamowitą pracę. W układzie krążenia, od 10 tygodnia,  stopniowo pojawia się więcej krwi , przybywa jej ok 1,5 litra. Ta dodatkowa krew wykorzystywana jest głownie przez rosnącą macicę i łożysko a także piersi. Serce i płuca pracują intensywniej, krążenie ukierunkowane zostaje głównie na macicę, nerki. Nerki filtrują ok 50 % więcej krwi niż dotychczas Twoje stawy na skutek działania hormonów stają się bardziej miękkie i elastyczne, zwłaszcza w obrębie miednicy. Około 6-8 tygodnia ciąży piersi zwiększają swój rozmiar, stają się twardsze i wrażliwsze na dotyk. Od początku ciąży piersi mogą mimowolnie zacząć produkować i wydzielać pokarm, tak zwaną siarę, jest to zupełnie normalne , nie należy się tym martwić.

Ponieważ Twoje ciało podczas ciąży jest szczególnie obciążone , nie zapominaj o zadbaniu o siebie. Chodź na regularne wizyty ginekologiczne , rób badania; mocz, morfologia . Zapewnij sobie ruch na świeżym powietrzu. Odżywiaj się zdrowo . Zdrowo nie znaczy dużo , będąc w ciąży powinnaś jeść dla dwojga nie za dwoje.

Stan ciąży jest niesamowitym doświadczeniem w życiu kobiety, mimo dolegliwości które czasem jej towarzyszą . Ciesz się ponieważ to w Twoim ciele rośnie nowe życie, pod Twoim sercem bije drugie serce i jako pierwsza odczuwasz jego ruchy.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.